Поиск
  • Катерина Бєлкіна

Сотні кілометрів на рослинному харчуванні - досвід марафонця Сергія Яна

Обновлено: 8 июн. 2021 г.

Коли Ви стали дотримуватися рослинного харчування і з чого Ви починали?


Почну з того, що мені зараз 40 років та кращого стану здоров'я ніж зараз, я ніколи не відчував протягом усвідомленого життя. Моя історія з рослинним харчуванням почалася три з половиною роки тому в 37 років, тоді я почав свій біговіи шлях. Хочу розповісти історію, яка привела мене на шлях оздоровлення, самоусвідомлення, трансформації.

За усе це я вдячний своєму сину! Три з половиною роки тому йому було 5 років, він підійшов до мене, коли я виходив збалконапісля чергового "перекуру" з пляшкою пива і каже мені "тато, ось ти мені кажеш пити пиво і курити дуже погано і шкідливо, від цього можна померти, а я хочу з тобою прожити довго і щасливо". В той момент я чітко усвідомив, що я не можу більше брехати йому, з того моменту я пообіцяв синові і собі, що почну змінювати свій спосіб життя. Так почався мій біговий шлях, який привів мене до рослинного харчування. Відмова від продуктів тваринного походження сталась несподівано, в той момент, коли я збільшив свою дистанцію на 10 км щодня, це було таким же здивуванням, як і для людей, що вживають продукти тваринного походження, що без них життя неможливе. Де взяти білок, що їсти, як з цим жити? В голові виникло багато питань,бо про такі зміни я раніше не замислювався. З цього моменту вже 3 роки я вивчаю різні види дієт на рослинній основі і найголовніше пробую все на своєму організмі. Я глибоко переконаний, тільки досвід може відкрити всю глибину знань. У світі дуже багато професійних спортсменів на даному способі харчування і наскільки він ефективний, це я відчув на собі. За цей час я досліджував такі дієти як вегетаріанство, веганство, сироїдіння,фрукторіанство, інтервальне харчування на якому зараз перебуваю. На цей часдля мене це найкраща дієта яка допомагає мені досягати моїх спортивних результатів і дуже швидко відновлюватися після щоденних тривалих тренувань.

Ви ультрамарафонець-веган, як виходить скласти раціон, щоб енергії вистачало на таку серйозну дистанцію?


Людський організм настільки унікальний з неймовірним потенціалом, якщо йому створити кращі умови він видає те, про що нам страшно навіть подумати 🙂 Мій раціон складається переважно з місцевих продуктів, вранці після тренування фрукти, в обід або ввечері овочі, каші. Перед забігами на 24 години або 48 годин переходжу за 2 тижні на фрукти і ягоди, щоб повністю очистити свій організм і він став сприйнятливий. З останніх відкриттів: огірки з фініками, дуже цікавий смак і насичує всім необхідним перед тривалим забігом. Так я зайняв 3 місце на Чемпіонаті України з 48 годинного бігу в Вінниці від марафонської команди Шрі Чинмой, який проходив у червні 2019 р. з результатом 282,324 км. Коли стає сприйнятливий організм для нього необхідна мінімальна кількість живих продуктів, щоб видати максимальну кількість енергії. Сприйнятливий організм здатен долати дуже великі дистанції та тренуватися щодня з великими обсягами. Як впливає на сина Ваш приклад способу життя?

Для дітей ми перші вчителі в їхньому житті й тільки прикладом можемо показати їм які потрібно прищеплювати звички. Я наведу приклад, на днях я пробіг з сином 11,5 км, це його особистий рекорд, коли закінчили дистанцію він кричав на всю вулицю "я всіх люблю", а потім підійшов до мене і сказав "Тато, спасибі тобі величезне, я б цього не зробив без тебе, спасибі що вчиш мене бігати і правильно харчуватися." В такі моменти ти усвідомлюєш, як важливо змінити себе! Так само він купається в джерелі—гартується, робить розтяжки та допомагає в приготуванні їжі. Він здоровий і не скаржиться на погане самопочуття, завжди активний, бадьорий, веселий. Син часто запитує, чому всі діти хворіють і я йому пояснюю, як спосіб життя (фіз. навантаження, харчування, загартовування) впливають на наше самопочуття. Завдяки йому, у мене є досвід не тільки мій, але і його! Тепер я знаю як ці всі практики впливають на дорослу людину та дитину. Можу сказати зі стовідсотковою впевненістю, що веганська дієта і правильні навантаження працюють, діти перестають хворіти, у них з'являється дуже багато енергії, змінюється усвідомлення світобудови й життєві пріоритети змінюються. Якщо ви хочете виховати дитину, станьте чудовою людиною і це відіб'ється на них, будь ласка, виховуйте себе. Як починається Ваш «добрий ранок»?


Мій ранок починається о 2:00, випиваю живу воду, роблю суглобову гімнастику, приймаю холодний душ, медитую 30-60хв., читаю, дивлюся лекції, пишу статті, зараз цим і займаюся 🙂, це відбувається до 6 ранку. Далі збираю сина, готую йому сніданок і відвожу в школу, відразу йду в біговій одежі та біжу проводити тренування своїм учням або своє планове. Без всіх цих практик, я не уявляю свій ранок.


5. Ви засновникпроєктів Clash&Splash і Vegan Run Ukraine, спортсмен, сім'янин, у чому Ваш секрет успіху?


Секрету ніякого немає, я просто прожив дуже різноманітне життя до цього моменту у мене є досвід, з чим порівняти. Так само я відкинув всі колишні стереотипи, забув про те, чого мене вчилиіпочав неупереджено отримувати новий досвід. Що порадите початківцям бігунам-веганам?

Рекомендую прочитати книги "Ультра" Річ Рол, "Їж правильно, біжи швидко" Скотта Джурека книга, яка мене надихнула на надмарафони "Біжи. Подорожуй. Ставай — забіг життя на 3100 миль" Олег Лебедєв. Поспілкуватися з тими, хто бігає довгі дистанції, вони розуміють все, що стосується організму та харчування на власному досвіді і вони можуть чітко пояснити яке краще харчування, режим дня і додаткові практики, щоб швидко відновлюватися, довго бігати без травм і в кайф. Багато з них є персональними тренерами до яких рекомендую звертатися, вони зможуть вкласти найголовніше—філософію бігу. Чим на цей моменті займаюсь. Чи були у Вас зриви, що стосуються рослинної дієти?


Дивлячись, що розуміти під зривом,тому, що я експериментую всі знання на собі, для мене це досвід. Цим я розумію як впливають на організм різні види продуктів і тоді з упевненістю можу порадити людям. У будь-якому разі не можна доводити себе до "фанатизму" і якщо "зриви" трапляються, краще отримати від цього користь.


В якому забігу візьмете участь найближчим часом?


В цьому році офіційних стартів не буде. 1 січня наш клуб Run-2-goal організовує щорічний традиційний забіг на 20 км 20 м в Миколаєві. В наступному році основні мої старти: квітень 100 км в Одесі, червень Чемпіонат України з 48- годинного бігу від марафонської командиШріЧінмояі вересень Чемпіонат України з добового бігу в Києві, це основні мої старти на рік і безліч марафонів,півмарафонів, які для мене фанові або тренування 🙂

Яким продуктам віддаєте перевагу?


Їжа для отримання енергії, як я харчуюся зараз визначає моє фізичне, психічне здоров'я і як я сприймаю життя. Коли знаходився на базовому харчуванні, я харчувався за смаком, зараз з основного призначення тіла. Мої уподобання: всі сезонні фрукти, овочі, горіхи, насіння і багато зелені. Хоча я дуже люблю готувати, найкраща моя їжа—влітку з дерева, це найбільш енергетично цінні продукти, коли ти сам зриваєш плід з дерева та їж. Розумно харчуватися, це коли тіло функціонує найкращим чином.


Світ стане веганським?


Я не знаю, яким буде світ завтра, але знаю ким я є сьогодні. Веганство—один з методів досліджувати свій внутрішній світ, знайти спокій, життєву енергію, міцне здоров'я та пізнати всесвіт. Багато прийдуть до цього рано чи пізно, але краще раніше, ніж ніколи.

208 просмотров