top of page
Поиск
  • Фото автораКатерина Бєлкіна

Сотні кілометрів на рослинному харчуванні - досвід марафонця Сергія Яна

Обновлено: 8 июн. 2021 г.

Коли Ви стали дотримуватися рослинного харчування і з чого Ви починали?


Почну з того, що мені зараз 40 років та кращого стану здоров'я ніж зараз, я ніколи не відчував протягом усвідомленого життя. Моя історія з рослинним харчуванням почалася три з половиною роки тому в 37 років, тоді я почав свій біговіи шлях. Хочу розповісти історію, яка привела мене на шлях оздоровлення, самоусвідомлення, трансформації.

За усе це я вдячний своєму сину! Три з половиною роки тому йому було 5 років, він підійшов до мене, коли я виходив збалконапісля чергового "перекуру" з пляшкою пива і каже мені "тато, ось ти мені кажеш пити пиво і курити дуже погано і шкідливо, від цього можна померти, а я хочу з тобою прожити довго і щасливо". В той момент я чітко усвідомив, що я не можу більше брехати йому, з того моменту я пообіцяв синові і собі, що почну змінювати свій спосіб життя. Так почався мій біговий шлях, який привів мене до рослинного харчування. Відмова від продуктів тваринного походження сталась несподівано, в той момент, коли я збільшив свою дистанцію на 10 км щодня, це було таким же здивуванням, як і для людей, що вживають продукти тваринного походження, що без них життя неможливе. Де взяти білок, що їсти, як з цим жити? В голові виникло багато питань,бо про такі зміни я раніше не замислювався. З цього моменту вже 3 роки я вивчаю різні види дієт на рослинній основі і найголовніше пробую все на своєму організмі. Я глибоко переконаний, тільки досвід може відкрити всю глибину знань. У світі дуже багато професійних спортсменів на даному способі харчування і наскільки він ефективний, це я відчув на собі. За цей час я досліджував такі дієти як вегетаріанство, веганство, сироїдіння,фрукторіанство, інтервальне харчування на якому зараз перебуваю. На цей часдля мене це найкраща дієта яка допомагає мені досягати моїх спортивних результатів і дуже швидко відновлюватися після щоденних тривалих тренувань.

Ви ультрамарафонець-веган, як виходить скласти раціон, щоб енергії вистачало на таку серйозну дистанцію?


Людський організм настільки унікальний з неймовірним потенціалом, якщо йому створити кращі умови він видає те, про що нам страшно навіть подумати 🙂 Мій раціон складається переважно з місцевих продуктів, вранці після тренування фрукти, в обід або ввечері овочі, каші. Перед забігами на 24 години або 48 годин переходжу за 2 тижні на фрукти і ягоди, щоб повністю очистити свій організм і він став сприйнятливий. З останніх відкриттів: огірки з фініками, дуже цікавий смак і насичує всім необхідним перед тривалим забігом. Так я зайняв 3 місце на Чемпіонаті України з 48 годинного бігу в Вінниці від марафонської команди Шрі Чинмой, який проходив у червні 2019 р. з результатом 282,324 км. Коли стає сприйнятливий організм для нього необхідна мінімальна кількість живих продуктів, щоб видати максимальну кількість енергії. Сприйнятливий організм здатен долати дуже великі дистанції та тренуватися щодня з великими обсягами. Як впливає на сина Ваш приклад способу життя?

Для дітей ми перші вчителі в їхньому житті й тільки прикладом можемо показати їм які потрібно прищеплювати звички. Я наведу приклад, на днях я пробіг з сином 11,5 км, це його особистий рекорд, коли закінчили дистанцію він кричав на всю вулицю "я всіх люблю", а потім підійшов до мене і сказав "Тато, спасибі тобі величезне, я б цього не зробив без тебе, спасибі що вчиш мене бігати і правильно харчуватися." В такі моменти ти усвідомлюєш, як важливо змінити себе! Так само він купається в джерелі—гартується, робить розтяжки та допомагає в приготуванні їжі. Він здоровий і не скаржиться на погане самопочуття, завжди активний, бадьорий, веселий. Син часто запитує, чому всі діти хворіють і я йому пояснюю, як спосіб життя (фіз. навантаження, харчування, загартовування) впливають на наше самопочуття. Завдяки йому, у мене є досвід не тільки мій, але і його! Тепер я знаю як ці всі практики впливають на дорослу людину та дитину. Можу сказати зі стовідсотковою впевненістю, що веганська дієта і правильні навантаження працюють, діти перестають хворіти, у них з'являється дуже багато енергії, змінюється усвідомлення світобудови й життєві пріоритети змінюються. Якщо ви хочете виховати дитину, станьте чудовою людиною і це відіб'ється на них, будь ласка, виховуйте себе. Як починається Ваш «добрий ранок»?


Мій ранок починається о 2:00, випиваю живу воду, роблю суглобову гімнастику, приймаю холодний душ, медитую 30-60хв., читаю, дивлюся лекції, пишу статті, зараз цим і займаюся 🙂, це відбувається до 6 ранку. Далі збираю сина, готую йому сніданок і відвожу в школу, відразу йду в біговій одежі та біжу проводити тренування своїм учням або своє планове. Без всіх цих практик, я не уявляю свій ранок.


5. Ви засновникпроєктів Clash&Splash і Vegan Run Ukraine, спортсмен, сім'янин, у чому Ваш секрет успіху?


Секрету ніякого немає, я просто прожив дуже різноманітне життя до цього моменту у мене є досвід, з чим порівняти. Так само я відкинув всі колишні стереотипи, забув про те, чого мене вчилиіпочав неупереджено отримувати новий досвід. Що порадите початківцям бігунам-веганам?

Рекомендую прочитати книги "Ультра" Річ Рол, "Їж правильно, біжи швидко" Скотта Джурека книга, яка мене надихнула на надмарафони "Біжи. Подорожуй. Ставай — забіг життя на 3100 миль" Олег Лебедєв. Поспілкуватися з тими, хто бігає довгі дистанції, вони розуміють все, що стосується організму та харчування на власному досвіді і вони можуть чітко пояснити яке краще харчування, режим дня і додаткові практики, щоб швидко відновлюватися, довго бігати без травм і в кайф. Багато з них є персональними тренерами до яких рекомендую звертатися, вони зможуть вкласти найголовніше—філософію бігу. Чим на цей моменті займаюсь. Чи були у Вас зриви, що стосуються рослинної дієти?


Дивлячись, що розуміти під зривом,тому, що я експериментую всі знання на собі, для мене це досвід. Цим я розумію як впливають на організм різні види продуктів і тоді з упевненістю можу порадити людям. У будь-якому разі не можна доводити себе до "фанатизму" і якщо "зриви" трапляються, краще отримати від цього користь.


В якому забігу візьмете участь найближчим часом?


В цьому році офіційних стартів не буде. 1 січня наш клуб Run-2-goal організовує щорічний традиційний забіг на 20 км 20 м в Миколаєві. В наступному році основні мої старти: квітень 100 км в Одесі, червень Чемпіонат України з 48- годинного бігу від марафонської командиШріЧінмояі вересень Чемпіонат України з добового бігу в Києві, це основні мої старти на рік і безліч марафонів,півмарафонів, які для мене фанові або тренування 🙂

Яким продуктам віддаєте перевагу?


Їжа для отримання енергії, як я харчуюся зараз визначає моє фізичне, психічне здоров'я і як я сприймаю життя. Коли знаходився на базовому харчуванні, я харчувався за смаком, зараз з основного призначення тіла. Мої уподобання: всі сезонні фрукти, овочі, горіхи, насіння і багато зелені. Хоча я дуже люблю готувати, найкраща моя їжа—влітку з дерева, це найбільш енергетично цінні продукти, коли ти сам зриваєш плід з дерева та їж. Розумно харчуватися, це коли тіло функціонує найкращим чином.


Світ стане веганським?


Я не знаю, яким буде світ завтра, але знаю ким я є сьогодні. Веганство—один з методів досліджувати свій внутрішній світ, знайти спокій, життєву енергію, міцне здоров'я та пізнати всесвіт. Багато прийдуть до цього рано чи пізно, але краще раніше, ніж ніколи.

208 просмотров
bottom of page